התקשרו עכשיו: 08-6290901 | הכנה לבדיקות

בדיקת קולונוסקופיה היא אחת הבדיקות השכיחות ביותר בישראל, היא נפוצה מאוד בגלל אחוזי ההצלחה שלה ובגלל יכולת הזיהוי של מחלות באופן מקדים מה שמשפר את סיכויי ההחלמה. בדיקת קולונסקופיה מאפשרת לצוות הרפואי להסתכל ברקטום המטופל (פי הטבעת), ובמעי הגס-וכך ניתן לאבחן באופן משמעי יותר את הבעיה.

צור קשר עכשיו

מתי ניתן וצריך לבצע בדיקת קולונוסקופיה

קולונוסקופיה הופכת לנפוצה יותר ויותר בקרב האוכלוסייה וכיום היא מומלצת לכל אדם מעל גיל 50 שרוצה להיות בריא ובטוח. הבדיקה עצמה יכולה לתת תמונת מצב אודות מצבו הבריאותי של האדם יחסית בקלות והיא מומלצת באופן כללי גם לאנשים ללא חשד מקדים. הבחנה כזו יכולה לגלות את אחד מסוגי הסרטן הנפוצים והמוכרים ביותר סרטן המעי הגס.

בחלק מהמצבים הבדיקה מומלצת למטופל כמו למשל בעת תסמינים למחלה במערכת העיכול. סימנים כמו כאבי בטן מתמשכים, דימום מפי הטבעת או דימום בצואה, עצירות כרונית, שלשול ממושך, ירידה דרסטית במשקל או אנמיה, כל אלו ועוד יכולים להאיר את עיני המטופל להבחנת קולונוסקופיה שהוא צריך לבצע.

בדיקת דם סמוי בצואה יכולה להיות תקדים למטופל על צורך קריטי לבצע תבחין קולונוסקופיה. כשרואים דם בצואה זהו סימן לא טוב שמראה על דימום פנימי במערכת העיכול, מה שיכול להיות גם במעי הדק אליו קשה מאוד להגיע. לא תמיד הדם נראה ולכן יש צורך לבצע בדיקת סם סמוי בצואה כדי לראות האם יש שאריות דם שדורשות בדיקה מעמיקה הרבה יותר.

איך והיכן ניתן לבצע את הבדיקה?

הבדיקה נקראת כך בעקבות האמצעים בה משתמשים משום שבאמצעותה ניתן להגיע עד החלק הסופי של המעי הדק מה שמאפשר לנו מבט רחב על כל מערכת העיכול, היא מבוצעת באמצעות קולונסקופ (מכשיר שבנוי מצינור דק ועליו יש מצלמה זעירה שממוקמת בקצה והיא מאפשרת לרופא לראות את כל מה שמוחדר לפי הטבעת)-הבדיקה מבוצעת במרפאות ובתי חולים על ידי רופא גסטרואנטרולוג מומחה לדרכי העיכול שמבצע אותה בתנאים סטריליים ובאווירה פרטית בגלל אופן ביצועה.

האם יש הכנות מקדימות או התאוששות מיוחדת?

לפני בדיקת קולונסקופיה המטופל חייב לרוקן את המעי הגס שלו לחלוטין. אם המעי לא יהיה ריק לחלוטין יכול להיות שדופן המעי תוסתר ואמינות התבחין תיפגע, לעיתים אפילו עד כדי בדיקה חוזרת. יכול להיות שההנחיות בין המקומות יהיו שונות במעט אך באופן כללי אם אין תרופות מיוחדות אותן לקוח המטופל או בעיות קודמות במערכת העיכול אופן ההכנה הוא סטנדרטי וההנחיות ברובן כלליות. ההתאוששות לאחר הבדיקה אורכת כ-30 דק'. הבדיקה אינה כירורגית אך פולשנית ולכן מומלץ לנוח לפחות שעתיים בעיקר עד שיתפוגגו חומרי ההרגעה.

למה מומלץ לבצע בדיקת קולונוסקופיה בבית הרופא?

בחלק מן המרכזיים הרפואיים ניתן למצוא הכנה במקום ללא צורך בהכנה מוקדמת בבית. הכנה זו מתבצעת סמוך למועד הבדיקה ע"י הצוות הרפואי במקום ומבטיחה תוצאות מיטביות של ניקוי המעי ובכך מגדילה את אמינות התוצאה של הבדיקה ומונעת סיבוכים מיותרים במהלכה. אנו בבית הרופא עושים את המיטב כדי לתת עבורכם את השירות הכי מקצועי ואדיב. אנו מלווים אתכם בכל בדיקה באופן אישי.

צור קשר עכשיו