בדיקת קולונוסקופיה

 
בדיקת הקולונוסקופיה מאפשרת גילוי של פוליפים במעי הגס והסרתם מונעת התפתחות סרטן המעי הגס. בבדיקה זו מוחדר לפי הטבעת צינור גמיש שיש בתוכו סיבים פיברואופטיים שמעבירים אור המוחזר דרך צ'יפ אלקטרוני המאפשר לראות את המעיים על גבי מסך. במידה ומזהים פוליפ חשוד הרופא כורת אותו בו במקום ולוקח דגימה ממנו לבדיקת מעבדה. הבדיקה נעשית בטשטוש ועורכת כרבע שעה בלבד. לפני הבדיקה יש להיערך במשך שלושה ימים ולנקות את המעיים על פי הוראות שניתנות מראש. מדובר על דיאטה נטולת סיבים, שתייה מרובה וחומרים שמרוקנים את המעיים.

 

הליך ביצוע הבדיקה

 
בדיקת קולונוסקופיה מתבצעת באמצעות קולונוסקופ שהינו מכשיר העשוי מצינור אשר בקצהו ישנה מצלמה ומוחדר לפי הטבעת.
הבדיקה מתבצעת תחת טשטוש ולכן החולה אינו מרגיש את הפעולה. בדיקה זו מתבצעת כאשר החולה שוכב על צידו השמאלי ורגליו מכופפות כלפי הבטן.
יתרונה הגדול של בדיקת קולונוסקופיה הוא בהיותה בדיקה אבחונית מחד וטיפולית מאידך (לקיחת ביופסיות וכריתת פוליפים) כלומר, ניתן לבצע גם את הטיפול בבעיה באמצעות הקולונוסקופ.

 

מטרות בדיקת קולונוסקופיה

 
מטרות הבדיקה הן:
  • אבחון של הסיבה לדימום מהחלחולת (נראה לעין/סמוי) במטרה לגלות פוליפים (גידולים שפירים) כבירור לשלשול כרוני ולשאר התסמינים.
  • באמצעות הקולונוסקופיה ניתן לטפל בדימומים שקשוריה לאנומליה של כלי הדם (בד"כ לאחר טיפול קרינתי) באמצעות מכשיר Argon Plasma coagulation
 

הכנה לקולונסקופיה

 
  • ההכנה לקולונוסקופיה מצריכה כמה פעולות בתחומים שונים שמאפשרים ריקון טוטאלי של המעי הגס. זאת משום שריקון לא מקסימלי של המעי עלול להסתיר חלק מדפנותיו ולפגוע קשות באמינות הבדיקה. הכנה לקולונוסקופיה משתנה מאדם לאדם.
במהלך הכנה לקולונוסקופיה יש לוודא את התאמת הטיפול התרופתי. חשוב להתייעץ עם רופאי צוות בית הרופא או עם הרופא הפרטי שלכם בנוגע להמשך נטילת תרופות רפואיות הנלקחות באופן קבוע וכן תוספי מזון. הכנה לקולונוסקופיה כוללת משטר דיאטה קפדני לצורך ריקון המעי. כמו כן, חשוב להימנע מפירות, ירקות וכל מזון אחר העשיר בסיבים כ- 72 שעות או יותר בטרם הבדיקה.

  • אין לאכול תוספי סיבים או סובין חיטה אולם מותר לצרוך מזונות כגון תפוחי אדמה, לחם, מרגרינה, ריבה, מרקים צלולים, אטריות ודגים. רצוי לשתות הרבה ולא לצרוך שתייה אלכוהולית.

 
 
מעוניינים לדעת פרטים נוספים חשובים אודות בדיקת קולונסקופיה? צלצלו אלינו עכשיו לייעוץ ללא עלות: